2013. november 12., kedd

Zöld sárkány bemegy a vízbe - Zöld sárkány előbukkan a vízből



Süsünek nem kellett volna szégyenkeznie, ha Kínában született volna :) Ott a sárkányoknak egy fejük van, és nem gonoszak, sőt, volt idő, mikor istenekként tisztelték őket. Általában a jó, a béke, a bőség szimbólumai.  A mitológiai sárkány külseje különböző lényekből tevődik össze. A feje a tevétől, a szarva a szarvastól, a nyaka a kígyótól, a füle a bikától, a karmai a sastól, a lábai a tigristől származnak, a teste pedig pikkelyes, akár a halnak. A szemei mint a démoné, belül pedig „olyan, mint a teknős” ami hosszú életre utal. A sárkány a kínai asztrológiában is jelen van, április hónap tartozik hozzá a mi naptárunk szerint.



Többféle sárkány létezik a kínai mitológiában, a zöld sárkány a kelet, és a jó szerencse sárkánya. A zöld szín a tavaszt jelképezi, ami a  Fa Elem színe és évszaka, ahogy a keleti irány is ide tartozik. Ha a hagyomány szerint arccal dél felé kezdjük el végezni a formagyakorlatokat, a zöld sárkány mozdulatok lépései éppen kelet felé tartanak. 

Zöld sárkány bemegy a vízbe a 103 lépéses legyezőforma  16. lépése. Jiao Long Ru Shui -  蛟 龙 入 水. Fentről lefelé irányuló mozdulat, melyből lassan állunk fel, mintha a fejét emelné csak ki a víz fölé. A test csavarodik, a csukott legyező szúr boka magasságban, majd egy fordulással felállunk és a többi mozdulattal ellentétben, itt  lassan, hangtalanul nyitjuk ki a legyezőt.

Zöld sárkány előbukkan a vízből a 36 lépéses kard formagyakorlat 7. mozdulata. Qing Long  Chu Shui –  . Csavarodva fordulunk kelet felé, egy hosszú lépéssel, és egy hirtelen mozdulattal felemelkedünk. A kard egyenesen szúr mellkas magasságban.

Forrás: Mesterek által tartott  foglalkozások, Havasi András – A nagy Tai chi chuan könyv, és Tokaji Zsolt – Kínai jelképtár. Kép: LynnMagdalenCollage