2023. szeptember 26., kedd

Ülő, vagy mozgásban végzett meditációt válasszak?




 A mai világ túlságosan felgyorsult. A mindennapi stresszben élő és annak következményeképp megbetegedő emberek előbb-utóbb megpróbálnak lassítani. Keresnek valamiféle stresszoldó relaxációt, meditációt, vagy mozgást, amitől azt remélik, gyorsan le tudják vinni a stressz okozta feszültséget, mint valami lázat a lázcsillapító, majd másnap reggel folytatódhatnak a stresszel teli hétköznapok tovább. 

Mindehhez társul, hogy vannak olyan emberek, akiknek eleve tüzes a temperamentuma, stressz nélkül is. Úgy érzik jól magukat, ha folyon pörögnek, szabadidejükben is sportolnak, futnak, táncolnak, és egy darabig fel sem tűnik, hogy lassítani kéne. Aztán többnyire az élet egyszercsak nyugalmat rendel el, sajnos van, hogy betegség formájában. 

Mikor kiderül, hogy muszáj lassítani, mert a biológiánk nem erre a tempóra teremtetett, ki kell próbálni a meditációt. Sokan mesélik, hogy az jó ilyesmire (is). És akkor az történik, hogy az ember megáll. Pontosabban leül, egy eleinte nem túl kényelmes meditációs ülésbe, igyekszik mozdulatlan maradni, és olyan erősen próbál koncentrálni rá, hogy ne gondoljon semmire, hogy attól a feje is megfájdul.  Mégsem tudja a benne pörgő gondolatokat onnan eltüntetni. Nem is lehet. Legalábbis nem azonnal és nem így. 

Nagyjából akkora a kontraszt a reggeltól estig tartó rohanás, több felé figyelés, mindenkinek próbáló feszült megfelelés, egy szóval az egész napi stressz és az ülésben való csend közt, mint mikor egy autóval 120 km/óráról akarunk egy mp alatt megállni. 

A tai chi mozgásban végzett meditációjában az a különleges, hogy nem állít meg. Csak lelassít. Lelassít, miközben egyfolytában mozgat.  A folyamatos, egyenletes harmonikus hullámzás közben jut az ember a meditatív állapotba, ahol szintén nem azzal foglalkozik, hogyan érje el, hogy ne pörögjenek a gondolatai, és hogyan állítsa be a belső csendet. Ez szinte mellékhatásként történik meg, miközben élvezi a folyamatot, és meditál. 

2023. augusztus 3., csütörtök

30 év tai chi és chi kung


Éppen 30 évvel ezelőtt kezdtem el tai chit és chi kungot tanulni. Minden évben újat és mélyebbet adott.



Eleinte nagyon izgalmas volt, hogy mennyire más a mozdulatvilága, mint a nálunk megszokott mozgásformáknak. Sok-sok AHA élményen keresztül vitt az út, mialatt megtanultam érezni az energiákat, és összehangolni vele a testem mozdulatait.

Lassan kiderült, hogy ez nemcsak mozgás, hanem szellemi út is. Néhány év elteltével már nem az edzés végéig tartott, hanem velem jött haza az edzőteremből minden hatása. Nem kellett ahhoz otthon minden nap eljárni a formagyakorlatot, hogy az élet olyan perceit is átjárja a szellemisége, amikor bármi mást csináltam.
Megtanultam rugalmasabb lenni, nyugodtabb, türelmesebb és nyitottabb. Kíváncsian fogadni az életembe érkező embereket és történéseket. Megtanultam élvezni a folyamatot, ami visz egy cél felé, ami azért fontos, mert a cél akár útközben meg is változhatott. Kiderült, hogy nem a cél elérése a legörömtelibb pillanat, hanem a tapasztalatok közbeni felismerések, és rácsodálkozások arra, ahogyan összefügg a testgyakorlás és a lelki megélés mindazzal, amit a taoista bölcsek több, mint kétezer évvel ezelőtt már megfigyeltek és leírtak!
Idővel megtanultam alkalmazni, használni a tudást önmagam, a világ és a benne élők megismerésére, és segítésére. Pár év múlva a forma végzése közben a meditáció mindig hosszabbra és mélyebbre sikerült, mint ülésben, mert nem zsibbadt el és nem fájdult meg semmi. Mert a mozgás finom, folytonos, lágy és áramló, mely meditációba visz, és ott is tart minden erőfeszítés nélkül.
Ahogy múlt az idő kiderült, hogy minél idősebbek vagyunk, annál inkább a tai chi a legmegfelelőbb mozgásforma, hiszen úgy mozgatja át a teljes testet, hogy kíméli az ízületeket, mozgás közben segíti a vér és az energia áramlást, a figyelem és a meditáció pedig szellemi felfrissülést ad, ráadásul mindezt egyszerre teszi.
A chi kung pedig a Hagyományos Kínai Orvoslás egyik eszköze az egészség megőrzésére, és helyreállítására. Azt is látjuk, hogy akik több, mint tíz éve gyakorlunk, minimum annyival fiatalabbnak is látszunk, és érezzük magunkat. Ha már idősebb valaki, akkor is elkezdheti a gyakorlást, ami túl azon, hogy gyógyítani fogja a testét és frissíteni fogja a szellemét, annyi új élményt és felfedezni valót hoz majd, amiért érdemes élni.
Tai chi és tai chi között óriási különbségek vannak, mert nem mindenhol foglalkoznak minden összetevőjével. Pedig az egyik legfontosabb dolog amit a tai chi adni tud, az éppen a TELJESSÉG.
Ez egy teljes rendszer, ami a gyakorlás során apránként összeáll, a kép kiteljesedik mint egy puzzle. Ehhez két dolog kell. Az egyik, hogy olyan helyen tanuljunk, ahol foglalkoznak a tai chi teljességével, a másik pedig a kitartás, mert a tai chi apránként fedi fel a titkokat, olyan ütemben, ahogy a fejlődés során megnyílunk felé. Egyetlen Mester sem tudja az első órán, sem az első hónapban megmutatni, mit fog adni a tai chi néhány, vagy sok év múlva. Azt csak akkor, ott lehet megkapni, mikor eljön az ideje.
Ebben a „nesquick” világban talán ritka, hogy nem egy néhány alkalmas, vagy néhány hónapos oktatóképzésen megtanult anyagot kapják a tanítványok. Több ezer év tudása jutott el Mestereken át személyes átadással hozzám, amiért mindannyiuknak hálás vagyok, és 30 év saját munkája és tapasztalata az, amit a tanítványaimnak átadok.
Mondják tanítani olyan, mint az aranyásó figyelme, mikor nem a homokot nézi a tenyerében, hanem az aranyat. A tanító látja a teljesen kezdő tanítványban is az aranyat, hogy mik a lehetőségei, és tudja, azt hogyan szedje ki a homokból. Ehhez személyes jelenlétre van szükség. Az online videóról nem tud kinyúlni a Mester, hogy megigazítsa a tartást, és nem tud személyes útmutatást adni a tanítvány visszajelzéseinek követésével.
Minden tanítvány más. Egyedi lélek, más korú, más múlttal, előképzettséggel érkezik, más teste van, mást bír el, mást szeret, más érdekli, más céljai vannak, más az útja, mint a többieké. Ezért tanítóként mindenkihez meg kell találnom az egyedi kulcsot, ahogy ő a legjobban képes tanulni, fejlődni. Összemérni őket nincs értelme, hiszen különböző utak különböző fázisán vannak. A tanítvány a saját útján épp ott tart ahol, nekem pedig az a dolgom, hogy mindenkit a saját útján segítsek mindig egy lépéssel tovább.
Ha szeretnéd kipróbálni, milyen elindulni ezen a csodás úton, vagy elvitt az élet, és kedvet kaptál folytatni, tedd meg, még nem késő, megtaláljuk újra a helyedet. Nagyon meghálálja a ráfordított időt, pénzt és kitartást. Ha engem választasz tanítódnak, kérlek írj egy mailt a taichi.kucko@gmail.com e-mail címre.
Ősszel induló kezdő csoportban, vagy egyéni foglalkozáson is tudunk találkozni Budapesten. Köszönöm, ha megosztod ismerőseiddel, lehet köztük, akinek nagy szüksége volna a tai chi nyugalmat adó, stresszoldó és harmonizáló tudására. A személyes ajánlásod sokat jelent. Nekem, és nekik is! Remélem oly sok örömöt találtok majd benne, amennyit nekem ad már 30 éve
Gyere, gyakoroljunk együtt, szeretettel várlak!


A fotót sajnos nem emlékszem ki készítette rólam, 2001-ben, a grafika saját. Ez a kép máshol fel nem használható!